WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA w Szkole Podstawowej nr 6 w Skawinie !

2 października 2023

W dniach 17-23 września 2023 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie po dłuższej przerwie, gościli grupę 18 uczniów i ich nauczycieli z  Ernst Mach Gymnasium  z Hürth, partnerskiego miasta Skawiny.

Uczniowie z Niemiec przez tydzień  mieszkali u swoich polskich kolegów i koleżanek, z którymi wcześniej korespondowali. Poznawali szkołę, uczestniczyli w warsztatach oraz integracyjnych wycieczkach. Tegorocznej wymianie towarzyszyło hasło „Spotkanie z teatrem”.

W ramach tego przedsięwzięcia młodzież miała możliwość zwiedzania Teatru Słowackiego i uczestniczenia w profesjonalnych warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorkę tego teatru. Na liście atrakcji tegorocznej wymiany nie mogło zabraknąć także zwiedzania miasta. Pomimo deszczowej pogody udało nam się pokazać naszym niemieckim kolegom najważniejsze zabytki  i najciekawsze miejsca w Krakowie.

Byliśmy też w Zakopanem. Wycieczka na Polanę Strążyską, piękne widoki  z Gubałówki, spacer przez Krupówki a na koniec zwiedzanie Teatru Witkacego, wszystko to w piękny, słoneczny dzień. Ten wyjazd najbardziej podobał się  młodzieży.

Kolejny dzień to wyjazd grupy Niemieckiej do Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu.

Uczestnicy wymiany gościli również w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina, gdzie odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta panem Norbertem Rzepisko. Po spotkaniu grupa została zaproszona na spacer po Skawińskim Parku, a następnie obdarowana upominkami. W tym dniu także uczniowie  zasadzili „Drzewo Przyjaźni”  .

Podczas kolejnych dni były prace nad projektem, integracja, próby, przygotowanie kostiumów i scenografii, wszystko to po to , aby w pożegnalny wieczór zaprezentować scenki teatralne. Dzień zakończył się wspólną  biesiadą  i dyskoteką.

To był naprawdę wyjątkowy i niezapomniany tydzień. Podczas pożegnania na lotnisku w Balicach był płacz, śmiech i wzruszenie, ale i nadzieja, że w maju znów uczniowie się zobaczą, tym razem w Niemczech.

Dla młodzieży niemieckiej pobyt w Polsce to znakomita okazja do poznania zwyczajów, zabytków i historii Polski, a dla obu grup wymiana uczniowska to szansa na nawiązanie przyjaźni z rówieśnikami z kraju sąsiedniego, przełamania stereotypów i barier oraz szlifowania znajomości języków obcych.

Dziękujemy osobom i instytucjom dzięki którym mogliśmy uczestniczyć w wymianie:

  • Rodzicom,
  • Dyrekcji i całej społeczności szkoły za ciepłe przyjęcie naszych przyjaciół,
  • Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM),
  •  Władzom  Miasta i Gminy Skawina,
  • UKS „Jedynka”

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży jest dofinansowana ze środków Urzędu Miasta i Gminy Skawina oraz  PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).

Projekt współfinansowany ze środków budżetu gminy Skawina

Post navigation

Narzędzia dostępności