XX Jubileuszowy Bieg Skawiński

23 maja 2023

14 maja 2023 roku odbył się 20 Jubileuszowy Bieg Skawiński. Jest to największa masowa sportowa impreza organizowana już od dwóch dziesięcioleci w gminie Skawina. Pogoda  jak zawsze  dopisała lekko pochmurny poranek i bardzo słoneczne popołudnie korzystne dla kibiców i organizatorów ale niestety nie zawsze dla biegaczy. Jak co roku do Skawiny zjechało setki biegaczy z całej Polski, pojawili się również biegacze z zagranicy. Na starcie i mecie oraz trasie biegu  uczestników dopingowali liczni mieszkańcy Skawiny i okolic oraz wielu miłośników biegania, którzy towarzyszyli startującym biegaczom.

Sportowe emocje w Skawinie rozpoczęły się już od godzin przedpołudniowych bowiem na Skawińskich Błoniach jako pierwsi  walkę z dystansem i zmęczeniem podjęli młodzi biegacze z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W sumie ponad 300 młodych  biegaczy w wieku od 3 do 15 lat przekroczyło linię mety, zmęczonych ale szczęśliwych. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy otrzymali medale, dyplomy a najlepsze trójki na podium z każdej kategorii były nagradzane dodatkowymi nagrodami. Miłą atrakcją dla młodych biegaczy było losowanie dodatkowej nagrody tj. roweru marki Kross, „szczęściarą” okazała się młoda mieszkanka Skawiny.

Popołudniową serię zawodów rozpoczął  Bieg na Rolkach na dystansie 9km, który również może pochwalić się długą bo 11-letnią tradycją. Tym razem do rywalizacji stanęło 133 zawodników. W bardzo szybkim  tempie pokonali oni  trasę do Radziszowa i z powrotem. Pierwszy zawodnik pojawił się na mecie już po 14 minutach i 21 sekundach. Był to Paweł Ciężki z Krakowa. Zwycięzcy wyjątkowo przypadła do gustu trasa wyścigu, gdyż był jego triumfatorem także w zeszłym roku. Cieszymy się, iż udało się poprawić zeszłoroczny wynik o 13 sekund. Pierwszą panią na mecie była z kolei Liwia Kubin z Zakopanego.

Gdy wszyscy rolkarze pojawili się na mecie na 10 km trasę Skawina-Radziszów-Skawina wyruszyli  po raz pierwszy uczestnicy dodatkowej kategorii a mianowicie Nordic Walking tj. marsz ze specjalnymi kijkami. Wymyślony został w Finlandii latach 20 XX wieku. Najszybszym panem okazał się Piotr Ordzowiały z Osielca w czasie 1.04.52sek,wśród pań triumfowała Elżbieta Przybył z Radzionkowa w czasie 1.10.41sek. Trasę przemaszerowało 70 uczestników.

Oczekiwany z dużym zainteresowaniem  Bieg Główny na 10 km  tradycyjnie wystartował o godz. 15.30 . Od samego startu tempo nadawał  smukły biegacz z Ukrainy Roman Romanenko i ostatecznie zwyciężył z dużą przewagą w bardzo dobrym czasie 30 minut i 44 sekundy. Wśród kobiet jako pierwsza na mecie zameldowała się Paulina Surówka z Nowego Sącza w czasie 37min.36sek.3 W klasyfikacji  VI Memoriał im. Tomasza Staszczaka zwyciężył Pyclik Igor z Modlniczki a wśród pań po raz kolejny  Katarzyna Tłok ze Skawiny.7 W ramach XX Biegu Skawińskiego odbyły się również XIV Mistrzostwach Polski Energetyków w biegu na 10  km. W tej kategorii mogli startować pracownicy elektrowni, elektrociepłowni i spółek dystrybucyjnych oraz innych firm bezpośrednio współpracujących z energetyką. Najlepszymi energetykami okazali się Daniel Żuchowski  z Krakowa  oraz Jagoda Durkalec z Jeleniej Góry, drużynowo  PGE ELEKTROWNIA TURÓW przed PGE ENERGIA CIEPŁA S.A. iTAURON TEAM. W kategorii  XIII Mistrzostw  Gminy Skawina w biegu na 10km najlepszym okazał się  Krzysztof Biel Jaśkowice a wśród kobiet „Mistrzynią Gminy Skawina” została Gabriela Czopek z Skawiny. Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” ufundowało dodatkowe nagrody dla Anny Śliwy najlepszej radziszowianki i Karola Kurka najlepszego  radziszowianina. Najstarszymi uczestnikami okazali się Barbara Prymakowska z Tarnowa i Jerzy Kopta z Krakowa ur. w 1946r. Bieg Główny ukończyło 745 uczestników.

Kolejny „festiwal  biegania” w Skawinie zakończony i z pewnością bardzo udany, o czym świadczą frekwencja, zadowolenie uczestników i bardzo przychylne komentarze. W 20 edycjach Biegu Skawińskiego uczestniczyło około 12000 biegaczy i biegaczek  z 15 krajów. Rekord trasy 29 min.13sek z roku 2012 należy do znanego maratończyka reprezentanta Polski Henryka Szosta a wśród kobiet trasę ze Skawiny do Radziszowa i z powrotem najszybciej pobiegła w roku 2019 reprezentantka Kenii Caroline Korir w czasie 32min. 59sek.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom!!!

Wszystkie wyniki oraz galeria zdjęć: www.skawina.biegskawina.pl

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Skawina, Powiatu Krakowskiego i Małopolski

Post navigation

Narzędzia dostępności